Redakcja

Czy warto z każdą dolegliwością udać się do lekarza?

capsules-385949__180Osobiście nie jestem zwolennikiem częstych wizyt u lekarza i nikomu nie polecam długiego wystawania w kolejkach, ponieważ według mnie jest to czysta strata czasu i pieniędzy, jeżeli zdecydowalibyśmy się na wykupienie całej recepty, jaką zapisze nam doktor. Wielu ludzi potrafi dożyć późnych lat bez ingerencji medycyny, więc myślę, że wielu z nas też by potrafiło.

Jednak w naszym społeczeństwie żyje wielu hipochondryków, którzy na własne życzenie wymyślają sobie mnóstwo wyimaginowanych chorób. Wystarczy im drobny ból brzucha, a oni już wróżą, iż mają poważne zatrucie pokarmowe, które będzie wymagało wizyty u lekarza. Przez takich ludzi bardzo często tworzą się długie kolejki w przychodniach i pacjentów, którzy mają prawdziwe problemy i odwiedzają przychodnię raz do roku to bardzo denerwuje, że muszą stać za ludźmi, którym tak naprawdę nic nie jest i lekarz nie jest im potrzebny. Takie jest jednak polskie społeczeństwo, które chodzi do lekarza na wszelki wypadek, ponieważ utarła się myślę, że NFZ nieudolnie sprawuje swoją funkcję i przez to są kolejki.

Przyczyny ogromnych kolejek do lekarzy

A jak ma nie być kolejek, jeżeli na dziesięciu pacjentów dziewięciu jest zdrowych i lekarz traci z nimi tylko swój czas, który mógłby lepiej spożytkować na dokładne badanie naprawdę chorych osób. Sam odwiedzam lekarza nie częściej niż dwa razy do roku i jeżeli mnie się zdarzy to muszę być już naprawdę chory. Nie zmarnuję przecież trzech godzin życia, aby dostać krople do uszu. Wiadomo, że infekcja ucha leczenie ma ściśle związane z lekami, ale nie muszą być one wypisane na recepcie W większości takich sytuacji wystarczają lekarstwa bez recepty, które może polecić nam osoba pracująca w aptece. Owi ludzi posiadają wystarczającą wiedzę, aby doradzać nam w takich kwestiach, gdyż zawsze mają ku temu odpowiednie kompetencje. Jest bardzo długa lista leków, które przepisują lekarze, a jednocześnie można je zdobyć bez recepty.

Leczenie zaparć

Często tak się zdarza, jeżeli chodzi o leki na zaparcia. Są one powszechnie dostępne we wszystkich aptekach, a mimo to sporo ludzi ich nie kupi bez polecenia specjalisty. Mam jednak zgoła odmienne zdanie, jeżeli chodzi o krople do oczu dla dzieci oraz inne medykamenty im podawane. W przypadku maluchów nigdy nie można ryzykować i nie wolno im podawać leków bez wiedzy lekarza. Nawet krople do oczu alergia muszą zostać zarekomendowane przez internistę, który dobrze zna kartę dziecka i wie jakich lekarstw nie wolno mu podawać.

Podobne wpisy:

Zostaw odpowiedź na artykuł