Astma u niemowląt

Astma u niemowląt

Astma u niemowląt

Astma pierwsze oznaki swojej obecności może ukazać bardzo wcześnie, nawet jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. W przypadku niemowląt ta przypadłość może wywołać o wiele więcej szkód w organizmie niż u osób dorosłych, ponieważ małe dzieci mają delikatniejszy układ oddechowy. Zdiagnozowanie astmy u małych dzieci często stanowi nie lada problem, ponieważ objawy mogą być zbyt delikatne, a co za tym idzie łatwo je zbagatelizować. Lekarz diagnozując takie niemowlę najczęściej kieruje się obserwacjami rodziców oraz historią dotkniętych astmą w danej rodzinie.

Szybkie rozpoznanie astmy u niemowlęcia może przynieść korzyści dla jego zdrowia w przyszłości, gdyż nierozpoznana w porę i nieleczona astma może doprowadzić nawet do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płuc. Bardzo ważna jest obserwacja dziecka przez jego rodziców. Jednymi z objawów astmy u niemowląt mogą być świszczący oddech oraz regularny suchy kaszel. Tego rodzaju zdarzenia często są obecne nawet w przypadku dzieci zdrowych, dlatego należy zwracać uwagę przede wszystkim na częstotliwość pojawiania się takich objawów. Rzeczą świadczącą o dużym prawdopodobieństwie występowania astmy może być sytuacja, gdzie u dziecka pojawia się kaszel przy kontakcie z czynnikiem, który może być alergenem, np. sierść psa.

W przypadku leczenia astmy u niemowląt często sięga się po wiele leków, z którzy korzystają także dorośli astmatycy. Rzadko stosuje się jednak wziewne steroidy, ponieważ nie są one najlepszym rozwiązaniem w przypadku małych pacjentów i ich stosowanie może za sobą nieść skutki uboczne. Dziecko chore na astmę musi być mieć zapewnioną regularną opiekę medyczną. Rodzice powinni bacznie obserwować swoją pociechę, a w przypadku występowania nasilonych objawów schorzenia lub niechcianych skutków przy stosowaniu środków farmakologicznych, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Astma jest powszechną przypadłością pojawiającą się u niemowląt, jednak nie można jej bagatelizować. Wszelkie podejrzane objawy powinny być zdiagnozowane przez lekarza.

Aby zapoznać się co pyli i kiedy pyli polecamy internetowy kalendarz pyleń.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz