Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą autoimmunologiczną o podłoży alergicznym, a także bardzo często – genetycznym. Cierpią na nią także dzieci – według różnych danych, aż 12-24% z nich. Skóra dziecka z AZS wymaga szczególnej troski i pielęgnacji.

Należy dbać o to, by nie dopuścić do rozwoju objawów, a nie jet to proste – trudno przekonać dziecko, by się nie drapało i poddawało codziennie dłużącym się zabiegom pielęgnacyjnym. Warto wiedzieć, jak objawia się AZS u dzieci i w jaki sposób można przeciwdziałać eskalacji problemu.

Mali alergicy

Najbardziej narażone na wystąpienie atopowego zapalenia skóry są dzieci rodziców z tym schorzeniem, a także mali alergicy. AZS ma podłoże uczuleniowe, zaostrza się w zetknięciu z alergenem, którym często są drobnoustroje, sierść, pewne pokarmy, pyłki roślin. Może występować jako osobny objaw, może też towarzyszyć osłabieniu, katarowi, napadom kaszlu czy duszności.

Niepokojące objawy

Wystąpieniu atopowego zapalenia skóry u dzieci (a także u dorosłych) towarzyszy zawsze silny świąd, czasem nawet niepozwalający na spokojny sen w nocy. Dziecko jest niespokojne, drapie się, wykazuje rozdrażnienie i skarży się na swędzącą skórę, która jest także mocno przesuszona. Występują rumienie, grudki, pęcherzyki i atopowe wypryski. U dzieci do drugiego roku życia AZS często objawia się na twarzy. U nieco starszych dzieci charakterystyczną lokalizację rumienia stanowią zgięcia stawów (na przykład w łokciu), a u wczesnych nastolatków – grzbiety dłoni. W razie wystąpienia objawów należy odwiedzić dermatologa, który zleci stosowne badania by potwierdzić lub wykluczyć atopię.

Leczenie objawowe i zapobieganie zaostrzeniu

Niestety, nie istnieje żaden lek, po zastosowaniu którego AZS u dzieci znika. Rodzice maluchów dotkniętych tą przypadłością muszą nauczyć się odpowiedniego leczenia objawowego. Z pewnością pomoże kontakt z kompetentnym, zaufanym lekarzem, który podpowie, co warto stosować. Dużą skutecznością cieszą się emolienty – kosmetyki tworzące na skórze ochronny filtr i zapobiegające jej wysuszaniu, które jest szczególnie niebezpieczne dla skóry atopowej. W razie zaostrzenia objawów należy konsultować się z dermatologiem, który przepisze miejscowo stosowane sterydy lub antybiotyki. Warto jednak wiedzieć, że uważne i rzetelne stosowanie działań profilaktycznych pomaga opanować AZS u dzieci (można przeczytać o tym również na tej stronie). Codzienna pielęgnacja atopowej skóry odpowiednimi preparatami i unikanie kontaktu z alergenami pozwala komfortowo żyć z tym schorzeniem. Warto też uczyć starsze dziecko, jak dbać o skórę, ponieważ skłonność do zapaleń prawdopodobnie pozostanie mu na całe życie.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz