Badania profilaktyczne – kolonoskopia

Badania profilaktyczne – kolonoskopiaJednym z najbardziej złośliwych nowotworów jest rak jelita grubego. Istnieją jednak bardzo duże szanse na jego wyleczenie pod warunkiem, że zostanie on wcześnie wykryty. Podstawowym badaniem profilaktycznym, które pozwala wcześnie wykryć niepokojące zmiany w jelicie grubym jest kolonoskopia.

Kolonoskopia to badanie stosowane w profilaktyce raka jelita grubego. Dzięki niemu można wykryć między polipy jeszcze zanim zamienią się one w nowotwór. Badanie to umożliwia również wykrycie hemoroidów w stanie zapalnym i uchyłkowatość jelita.

Co robić?

Już na kilka dni przed badaniem należy zgłosić się do ośrodka, w którym badanie będzie przeprowadzane. W ośrodku osoby zgłaszające się na kolonoskopię, które ukończyły 50 rok życia otrzymają ankietę do wypełnienia oraz opis, w jaki sposób mają się przygotować do badania. Dodatkowo zostanie im wręczony preparat na przeczyszczenie. W dniu badania jelita bowiem muszą być bardzo starannie oczyszczone. Na trzy dni przed badaniem zalecane jest stosowanie płynnej diety. Osoby, u których będzie wykonywana kolonoskopia mogą w ciągu tych dni wypijać dowolne ilości herbaty, kawy, soków pozbawionych miąższu owoców, wody. Mogą też jeść zupy, ale należy wyjąć z nich warzywa.
Kolonoskopia jest badaniem w trakcie, którego przez odbyt wprowadzana jest giętka sonda zakończona minikamerą. Badanie jest bezbolesne, ale nie jest przyjemne. Może więc zostać wykonane w znieczuleniu ogólnym. Badanie trwa od 15 do 40 minut.

Profilaktyka

Osoby, które mają od 50 do 65 lat mogą wykonać kolonoskopię profilaktycznie za darmo. W naszym kraju działa obejmujący właśnie osoby w tym przedziale wiekowym Program Badań Przesiewowych Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. To w ramach tego programu kolonoskopia jet wykonywana bezpłatnie. Z tego programu mogą skorzystać także osoby od 40 roku życia, w których rodzinach były przypadki zachorowania na raka jelita grubego. Z programu mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Wczesne wykrycie raka jelita grubego daje duże szanse na wyleczenie.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz