Biegunka u niemowlaka – rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie biegunki u dziecka jest uzależnione od tego w jaki sposób dziecko jest karmione. U dzieci karmionych przygotowanymi dla nich potrawami można zastosować tradycyjną definicję biegunki, czyli o biegunce mówić można wtedy gdy dziecko wypróżnia się przynajmniej trzykrotnie w ciągu jednego dnia, a także wtedy gdy stolec jest wyjątkowo luźny lub pojawi się w nim ropa lub krew.

Nieco inaczej jest w przypadku dzieci karmionych piersią, gdzie biegunka u niemowlaka może być trudniejsza do rozpoznania, ze względu na większą, wynikającą ze sposobu karmienia ilość wypróżnień w przypadku dziecka w ciągu doby.

Obserwacja dużo może pomóc

Wtedy warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość, zwłaszcza pomiędzy okresami karmienia. Jeśli częstotliwość wypróżnień się zwiększy, to może być to biegunka u noworodka. Podobnie też jak u dorosłych możliwe jest wystąpienie biegunki przewlekłej, która trwać może nawet kilkanaście dni i zwykle wymaga już zgłoszenia się do lekarza specjalisty. Poza wymienionymi objawami pojawić mogą się także dodatkowe. Do najczęstszych należy ból oraz gorączka. U dzieci pojawić mogą się także skurcze, powodujące zwykle dodatkowy ból. Dzieci, podobnie jak dorośli narażone są na odwodnienie w przypadku stwierdzenia biegunki. U dzieci jest ono nawet groźniejsze, dlatego też leczenie biegunki u dzieci należy rozpocząć od przeciwdziałania ewentualnemu odwodnienia się malucha. W tym celu należy zwiększyć ilość podawanych płynów, co powinno skutecznie zapobiegać odwodnieniu, zwłaszcza przy tak zwanej biegunce ostrej.

Dieta także jest ważna

Biegunka u niemowlaka – rozpoznanie i leczenieWażna jest także dieta. Kiedy na biegunkę chorują dorośli, to stosowana przez nich dieta ulega radykalnej zmianie, jeśli chodzi jednak o dzieci to nie jest to dobre posuniecie, przynajmniej w początkowej fazie choroby. Wtedy zalecane jest wręcz jedynie nieznaczne zmodyfikowanie diety dziecka. Zmiana diety może być konieczna, jeśli biegunką będzie tak zwana biegunka pędraków, występująca najczęściej właśnie u noworodków. To co na rozwolnienie zadziała wtedy najlepiej to właśnie zmiana diety bowiem ten rodzaj biegunki wywoływany jest przez nadmiar cukrów w diecie, oraz ograniczenie tłuszczów, sama biegunka jednak, jeśli to jest jej główną przyczyną nie jest groźna dla prawidłowego rozwoju dziecka

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz