fallback-image

Chore zatoki

woman-158230__180Zapalenie zatok może mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej wyróżnia się przewlekle zapalenie zatok wywoływane przez wirusy, którymi można się zarazić oczywiście on innych chorych, ale pojawia się także bakteryjne zapalenie zatok, które może mieć już zupełnie inne przyczyny. Jedną z dosyć częściej spotykanych jest przejście zapalenia z innych sąsiadujących z zatokami nosowymi i przy nosowymi zatok.

Najczęściej jest to oczywiście zatoka szczękowa. Chodzie przede wszystkim o stan zapalny zębów. Jeśli ubytki są duże, oraz pojawi się w nich ropa to o dalsze zakażenie niestety już wcale nie trudno. Może się ono pojawić dosyć nagle, a jednym z pierwszych objawów jest zwykle zablokowany nos. Już w tym momencie chory powinien podjąć stosowne działania, to jest udać się do specjalisty i spróbować udrożnić nos.

Podstawowe leczenie zatok

Podstawowym sposobem leczenia zapalenia zatok nosowych jest ich udrożnienie zatok oraz nosa. Zablokowanie drożności nosa prowadzi dosyć szybko do dalszego rozwoju zapalenia zatok nosowych, które może przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok nosowych. Jednym z poważniejszych problemów, na które skarżą się osoby z chorymi zatokami przynosowymi jest ulewanie. Może być to mocno dokuczliwe, a jedynym skutecznym sposobem aby sobie z ulewaniem poradzić nadal pozostaje regularne oczyszczanie zatok.

Regularne inhalacje

Oprócz oczyszczania zatok specjalnie przygotowanym do tego ciepłym roztworem soli lub też solą fizjologiczną, warto jest przeprowadzać także regularne inhalacje. Ich celem także jest oczyszczanie górnych dróg nosowych. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnych odsysaczy. Stosować należy je jednak z umiarem gdyż dosyć często to właśnie tego rodzaju urządzenia powodować mogą podrażnienia błony śluzowej nosa co jest nie mniej dokuczliwe niż samo ulewanie, a przy tym dodatkowo bolesne. Podstawowym zastosowaniem tego rodzaju urządzeń jest oczyszczanie górnych dróg oddechowych u dzieci. Pomaga ono także zlikwidować katar u dziecka. W przypadku bardzo małych dzieci borze sprawdzają się także specjalne inhalatorki.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz