Chrapanie u dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Jak pokazują badania co ósmy dorosły chrapie, tak więc jest to zjawisko dosyć mocno powszechne, występujące u znacznej części populacji, jednak dosyć dziwne wydaje się chrapanie u dziecka, co nie rzadko oznacza problemy ze zdrowiem.

Już samo chrapanie może być dla dziecka groźne i to niezależnie od jego wieku. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest pogorszenie jakości snu, co powodować może chociażby późniejsze problemy w koncentracji w ciągu dnia.

Przełożenie na wyniki w szkole

Z pewnością może mieć to przełożenie na wyniki dziecka w szkole, dlatego też problem chrapania warto szybko rozwiązać. Dla rodziców pocieszające może być to, że chrapanie przyczyny powodowane jest najczęściej tylko i wyłącznie problemami z migdałkami. Leczenie jest wtedy dosyć proste i możliwe jest całkowite pozbycie się problemu chrapania w dosyć krótkim czasie. Jest to też jedna z pierwszych przyczyn które bierze się pod uwagę przy zgłoszeniu tego rodzaju problemu lekarzowi. Oczywiście występowanie problemów z migdałkami, w głównie ich przerost nie wyklucza także innych przyczyn chrapania u dzieci. Jeśli zachodzi jednak takie podejrzenie to pierwszym specjalistą do którego dziecko z pewnością będzie skierowane jest laryngolog.

Dodatkowe, dokładniejsze badania

Chrapanie u dzieci – przyczyny i sposoby leczeniaW zależności od przypadku wystarczyć może tylko obejrzenie gardła przez specjalistę lub też konieczne może być zlecenie dodatkowych, dokładniejszych badań mających na celu ustalenie przyczyn problemu. Chrapanie powodowane może być przez przerośnięty migdałek, który nie tylko wywołuje chrapanie u dzieci, ale także może przyczynić się do powstania innych dolegliwości. Sposób leczenie jest kilka w zależności od istoty problemu. Jednym z nich jest po prostu wycięcie migdałka, czy też jego części. Jest to raczej prosty zabieg chirurgiczny. Problem mogą rozwiązać także leki, chociażby antybiotyki, po zastosowaniu których migdałki powrócą do swoich normalnych rozmiarów nie będzie więc konieczności chirurgicznego usuwania migdałków. Nie zawsze jednak sama terapia lekami jest wystarczająca do rozwiązania takiego typu problemu zdrowotnego, mogą też pojawić się przeciwwskazania do jej zastosowania.

 

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz