Ciąża i jej etapy: ostatnie tygodnie przed porodem

Ciąża i jej etapy: ostatnie tygodnie przed porodem

Ciąża i jej etapy: ostatnie tygodnie przed porodemNiemal do ostatniej chwili przed porodem organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat dziecko. „Wielkie odliczanie” rozpoczyna się w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży. Rozwój płodu jest już wtedy zakończony – dziecko przygotowane jest do samodzielnego życia i może przyjść na świat w każdej chwili. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w tym czasie?

Jednym z charakterystycznych symptomów nadchodzącego porodu są słabsze ruchy dziecka (ok. dziesięciu w ciągu godziny). Pojawiają się również fałszywe skurcze, które trwają od 15 do 30 sekund i występują sporadycznie. Podczas ostatnich tygodni ciąży dziecko przybiera na wadze ok. 800 gramów, co powoduje szybkie powiększanie obwodu brzucha u matki. W trzydziestym ósmym tygodniu główka malucha zaczyna ustawiać się w miednicy. Macica – a wraz z nią brzuch – coraz bardziej się obniża. Zwiększa się ucisk na pęcherz, a zmniejsza na przeponę i żołądek. W tym czasie mogą też pojawić się zaburzenia trawienia, nasilone bóle pleców, kłopoty z zasypianiem, problemy z krążeniem, uczucie ciężkości nóg, obrzęki i żylaki.

Oznaki porodu, które występują tuż przed rozwiązaniem, to: nagła zmiana samopoczucia (nerwowość, wyczerpanie lub nadmierne pobudzenie/euforia), głód, biegunka oraz większe ilości śluzowej wydzieliny. U niektórych kobiet pojawia się tzw. „instynkt gniazda”, czyli nieodparta chęć sprzątania czy urządzania na nowo pokoju. Charakterystycznym symptomem są oczywiście regularne, silne skurcze, które trwają od 30 do 60-75 sekund i występują co 5-10 minut. Początek porodu to odpłynięcie wód płodowych, spowodowane pęknięciem pęcherzyka płodowego otaczającego dziecko w macicy.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz