Co powinniśmy wiedzieć o grypie żołądkowej?

Co powinniśmy wiedzieć o grypie żołądkowej?

Jelitówka tak naprawdę z prawdziwą grypą ma niewiele wspólnego. Jest ona bowiem wirusowym zakażeniem układu pokarmowego. Przyjęło się jednak określenie grypa żołądkowa, gdyż tak, jak ta prawdziwa bardzo mocno osłabia organizm. Jelitówka jest bardzo uciążliwa, dla seniorów i dzieci do 5 roku życia może tez być niebezpieczna.

Jak można się zarazić grypą żołądkową?

Grypa żołądkowa wywoływana jest przede wszystkim przez rotawirusy. Mogą one wniknąć do organizmu drogą kropelkową, poprzez kontakt z przedmiotami zainfekowanymi przez wirus, czy poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Jakie są objawy?

Od chwili, kiedy wirus wniknie do naszego organizmu do pojawienia się pierwszych objawów mija od dwóch do maksymalnie trzech dni. Najbardziej charakterystycznym objawem grypy żołądkowej jest ostra wodnista biegunka. Utrzymuje się ona przed dwa, czasem przez trzy dni. Często także pojawiają się nudności, wymioty, brak apetytu, bóle brzucha. Może też pojawić się wysoka gorączka – powyżej 39 stopni Celsjusza. Objawy te są niebezpieczne, bardzo szybko organizm staje się osłabiony, może też dojść do jego odwodnienia.

Leczenie

Na grypę żołądkową nie ma lekarstwa, leczy się więc jej objawy. Podczas biegunki i wymiotów organizm traci dużą ilość potasu, magnezu i sodu. Wskazane jest więc picie płynów izotonicznych. Ale to za mało. W czasie grypy żołądkowej należy pić całkiem sporo. Zalecana jest herbata, niegazowana woda mineralna, herbatka z kopru włoskiego i rumianku. Osoby chore powinny także dużo wypoczywać. W czasie jelitówki niezbędna jest lekkostrawna dieta. Możemy jeść sucharki, kleik ryżowy (gotowany na wodzie), zupę jarzynową, ale po zmiksowaniu. Aby przywrócić równowagę biologiczną w jelitach wskazane jest zażywani probiotyków. Jeżeli po dwóch dniach choroba nie ustąpi – koniecznie zgłaszamy się do lekarza. Szczególnie uważnie powinniśmy obserwować seniorów i dzieci.

Aby ustrzec małe dzieci przed zakażeniem rotawirusami warto je zaszczepić. Szczepionka jest podawana już od szóstego tygodnia życia. Chroni maluchy przez okres trzech lat.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz