Dlaczego krwawią dziąsła?

Dlaczego krwawią dziąsła?

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest paradontoza lub stan zapalny jamy ustnej. Nie zawsze jednak przyczyną są problemy stomatologiczne. Czasem krwawienie pojawia się także u osób z niewydolnością wątroby, anemią, czy u chorych na cukrzycę. Jakie objawy pomogą nam w rozpoznaniu przyczyny krwawienia dziąseł?

Paradontoza

Krwawienie pojawia się, kiedy gryziemy twarde pokarmy lub myjemy zęby. Często objawy te występują wspólnie. Na to, że przyczyną krwawienia dziąseł jest paradontoza wskazują także odsłonięte szyjki zębowe. Najczęstszą przyczyną chorób tkanek przyzębia (bo tym jest paradontoza) jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Aby ustrzec się przed chorobą musimy zęby nie tylko starannie szczotkować, ale także nitkować i regularnie usuwać z nich kamień nazębny. Leczenie paradontozy obejmuje między innymi spłycenie kieszonek dziąsłowych.

Cukrzyca typu 2

O tym, czy przyczyną krwawienia dziąseł jest nierozpoznana cukrzyca typu 2 świadczyć będą dodatkowe objawy. Cukrzyca typu 2 objawia się zwiększonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, skłonnością do siniaków, swędzeniem skóry i utratą wagi bez powodu. Aby przekonać się, czy rzeczywiście przyczyną problemów jest cukrzyca konieczne jest określenie stężenia glukozy we krwi. Problem z krwawiącymi dziąsłami powinien zniknąć, jeśli zaczniemy leczyć cukrzycę.

Anemia

Dodatkowe objawy to blada skóra i dziąsła, wypadające włosy, kruche paznokcie. Do niedokrwistości dochodzi wtedy, kiedy w organizmie występuje niedobór żelaza. Z reguły jest on skutkiem błędów, które popełniamy komponując swój jadłospis. Aby przekonać się, czy mamy anemię musimy wykonać morfologię krwi. W przypadku anemii leczenie rozpoczyna się od zmiany diety. Powinny się w niej znaleźć produkty, które są bogate w żelazo, na przykład wątróbka i zielone warzywa liściaste. Jeśli zmiana diety okaże się mało skuteczna, najbardziej prawdopodobną metodą leczenia będzie zażywanie preparatów żelaza w postaci iniekcji lub tabletek. Decyzja, które metoda jest wskazana w przypadku konkretnego pacjenta zależy od lekarza.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz