In-vitro a choroby genetyczne

In-vitro a choroby genetyczneW dzisiejszych czasach w przypadku niepłodności i nieskuteczności tradycyjnych form jej leczenia, coraz więcej par decyduje się na metodę invitro, czyli proces zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Do niedawna dla wielu par był to zabieg nieosiągalny ze względu na zbyt duże obciążenie finansowe, jakie za sobą niesie.

Jednak dzięki wprowadzonym dopłatom państwowym do zapłodnienia in-vitro znacznie więcej par dotkniętych niepłodnością mogło sobie pozwolić na spłodzenie dziecka w ten właśnie sposób. Temat in-vitro od początku swego istnienia aż do dnia dzisiejszego wzbudza wiele skrajnych emocji i kontrowersji. Jedni traktują ten proces jak błogosławieństwo, drudzy jak przekleństwo. Nie można zaprzeczyć, że ogromne ilości par bez przeprowadzenia tego kontrowersyjnego zabiegu nie mogłyby się cieszyć swoim własnym biologicznym potomstwem. Jednak wszystko co dobre musi mieć też swoje wady.

Nie wszystkie badania na temat zapłodnienia in-vitro wykazują jedynie zalety tej metody. Odkryto powiązanie między tym procesem zapładniania komórki jajowej a zaburzeniami genetycznymi występującymi u dzieci urodzonymi w wyniku takiego właśnie zapłodnienia. Duże znaczenie mają tutaj wszelkie zmiany w aktywnościach genów. W procesie zapładniania metodą in-vitro stosuję się hiperstymulację jajników, które może być powodem zaburzenia pewnych procesów genetycznych i powodować, że dane geny nie będą się aktywować w danym czasie rozwoju płodu. Często pojawiają się różnice między dziećmi urodzonymi poprzez zapłodnienie naturalne a tymi spłodzonymi przy użyciu metody in-vitro. Występują na przykład różnice wagowe. Dzieci spłodzone w warunkach laboratoryjnych po urodzeniu bardzo często notują małą masę ciała, co nierzadko stanowi cechę wielu chorób genetycznych. Ogromne znaczenie może mieć wykonywanie testów genetycznych, jednak niestety w większości przypadków są one nadal zbyt drogie na przeciętną polską kieszeń, a ponadto wiele z nich nie jest dostępnych do wykonania w Polsce.

Więcej na temat niepłodności – http://www.invimed.pl

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz