Jak dbać o zęby dzieci?

Jak dbać o zęby dzieci?

O ząbki swojego dziecka trzeba zacząć dbać, jak najwcześniej. Od kiedy należy rozpocząć dbanie o kondycję zębów dziecka? Czy należy leczyć zęby mleczne?

Okres ciąży

Kondycję zębów dziecka można zaprogramować w okresie ciąży. Zawiązki zębów rozwijają się już we wczesnej ciąży. Infekcje w organizmie przyszłej mamy, złe nawyki żywieniowe mogą ten proces zakłócić. Dlatego też każda kobieta, która planuje zajść w ciążę jeszcze przed poczęciem powinna wyleczyć ewentualne ubytki. Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w produkty zawierające wapń, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju uzębienia. Dieta ciężarnej kobiety powinna zawierać zielone warzywa liściaste i nabiał. Powinny się w niej także znaleźć produkty, które dostarczają witaminy D, K, C, i A, białka, fluoru, fosforu i żelaza. W czasie ciąży kobiety powinny unikać napojów gazowanych i słodyczy.

Próchnica butelkowa

Jest częstym problemem niemowląt i małych dzieci. Szczególnie zagraża ona tym dzieciom, które przez bardzo długi okres są karmione piersią na żądanie, bezustannie chodzą z kubeczkiem z ustnikiem popijając z niego słodzone napoje oraz dzieciom, które mają zwyczaj zasypiać z butelką. Próchnica butelkowa najczęściej atakuje zęby trzonowe i przednie. Może prowadzić do utraty tych zębów. Zaatakowane przez próchnicę zęby mleczne powinny zostać wyleczone.

Kiedy dzieci powinny zacząć myć ząbki?

Pielęgnację zębów należy rozpocząć już w pierwszych dniach życia dziecka, mimo że dziecko jeszcze ich nie ma. Rodzice powinni przed każdym karmieniem przemywać jamę ustną maluszka gazikiem zwilżonym rumiankiem lub przegotowaną wodą. W chwili wyrżnięcia się pierwszego ząbka należy go myć specjalną, zakładaną na palec szczoteczką. Zęby u maluchów myjemy ruchami okrężnymi, a nie wymiatającymi. Wpajamy im, że zęby należy myć dwa razy dziennie. Pamiętajmy także, że ząbki mleczne, które zaatakowała próchnica należy wyleczyć. O tym, jaka będzie kondycja zębów stałych wpływ mają mleczaki. Na pierwszą wizytę u dentysty rodzice powinny zabrać dziecko po ukończeniu 18 miesięcy.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz