Jak mamy postępować po leczeniu antybiotykami?

Jak mamy postępować po leczeniu antybiotykami?

Antybiotyki są bardzo skutecznym orężem w walce z wieloma chorobami. Z ich zażywaniem mogą się jednak wiązać skutki uboczne. Jak ich uniknąć? Jak zmniejszyć ich skutki?

Jak działają antybiotyki?

Antybiotyki działają skutecznie wyłącznie na bakterie. Kiedy atakują nas wirusy zażywanie antybiotyków nie ma sensu. Nie tylko niszczą bakterie, ale także hamują ich rozwój. Walcząc z bakteriami nie potrafią jednak odróżnić bakterii, które są dla organizmu „dobre” od tych, które wywołały chorobę. Niszczą więc każdy rodzaj bakterii, które spotkają na swojej drodze. Po antybiotykoterapii giną „dobre” bakterie, które żyją na naszej błonie śluzowej, na skórze i w jelitach.

Jakie mogą być skutki uboczne antybiotykoterapii?

Po zakończeniu leczenia antybiotykami możemy zmagać się ze skutkami ubocznymi. Może nam dokuczać:

  • biegunka – jest efektem zniszczenia przez antybiotyki bakterii, które znajdują się w jelitach, a których zadaniem jest wspomaganie trawienia;
  • awitaminoza – brak „dobrych” bakterii utrudnia wchłanianie witamin, co może skutkować właśnie awitaminozą;
  • grzybica – niszcząc „dobre” bakterie antybiotyki zaburzają równowagę, która w organizmie każdego zdrowego człowieka ma miejsce pomiędzy drożdżami, bakteriami i grzybami. Jeśli jeden z tych elementów zostanie wyeliminowany mogą pojawić się na przykład choroby grzybicze.

Jak uniknąć skutków ubocznych?

Jeszcze w czasie terapii powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw, które dostarczą nam witamin. W odbudowaniu zniszczonej przez antybiotyki flory bakteryjnej nie pomaga picie jogurtu ani zsiadłego mleka. Napoje te nie tylko nam nie pomogą, ale mogą także hamować lecznicze działanie antybiotyków. Po napoje te możemy sięgnąć dopiero wtedy, kiedy zakończymy antybiotykoterapię. W odbudowaniu flory bakteryjnej pomogą nam pomóc preparaty, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego oraz preparaty wielowitaminiowe.

Pierwszym antybiotykiem była penicylina, którą odkrył Alexander Fleming w roku 1928. Od tego czasu zwalczanie wielu chorób stało się o wiele łatwiejsze.

Podobne wpisy: