Jak troszczyć się o jelita?

Jak troszczyć się o jelita?

Jelita nie tylko przesuwają pokarm i go trawią. Są miejscem bytowania dobrych bakterii, które są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia. To w dużym stopniu od kondycji jelit zależy nasza odporność. Jak należy o nie dbać, aby długo były zdrowe?

Korzystne działanie kwasu mlekowego

Duża ilość bakterii kwasu mlekowego w jelitach jest bardzo korzystna. Za zwalczanie szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów odpowiedzialne są właśnie one. Dzięki ich obecności szkodliwe drobnoustroje nie przyczepiają się błony śluzowej jelit. Do tego produkują one substancje hamujące rozwój patogenów i neutralizują toksyny, które produkują wirusy, bakterie i grzyby. Takie działanie wykazują:
– Lactobacillus casei;
– L. acidophilus;
– L. rhamnosus;
– Bifidobacterium.
W chwili narodzin każde dziecko otrzymuje je od matki. Dostarczamy je także z pożywieniem.

Jak zwiększyć ilość dobrych bakterii?

Ilość dobrych bakterii można zwiększyć jedząc na przykład kiszoną kapustę. Duże ilości dobrych bakterii zawiera jednak tylko ta kapusta, która jest sprzedawana prosto z beczki. Ta, która jest pakowana w wiaderka lub foliowe torebki zawiera mniejsze ich ilości. Pod wpływem światła i powietrza, czasem także pasteryzacji zmniejsza się w niej nie tylko ilość kwasu mlekowego, ale także witaminy C. Bakterie kwasu mlekowego zawierają także jogurty, kefir, maślanka, kiszone ogórki.

Co szkodzi dobrym bakteriom?

Na florę bakteryjną bardzo niekorzystnie wpływa jedzenie fast-foodów. Dobre bakterie nie lubią także czerwonego mięsa, białego pieczywa i cukru. Szkodzą im także antybiotyki, środki zażywane na nadkwasotę oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wszystkie te leki mogą zmienić skład mikroflory, która znajduje się w naszych jelitach. Leki te podrażniają także jelita. Aby ograniczyć niekorzystne skutki przyjmowania leków powinniśmy zawsze zażywać je zgodnie ze wskazaniami lekarza lub wskazówkami, które znajdują się na dołączonej do leku ulotce. Starajmy się także ograniczyć zażywanie popularnych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz