Jak wspomagać leczenie chorób serca?

Jak wspomagać leczenie chorób serca?

życia nie poprawiają sytuacji. Jak można wspomóc leczenie schorzeń związanych z sercem i jak im zapobiegać? Oprócz leczenia farmakologicznego i zmiany niektórych nawyków, pomocne mogą być także odpowiednio dobrane zioła na serce.

Naturalne sposoby na wzmocnienie serca

Jednym z najbardziej znanych i stosowanych od lat sposobów na wspomaganie leczenie chorób serca, a także na zapobieganie ich wystąpieniu są zioła na serce. Można je pić w postaci naparów, np. przyrządzonych z gotowych mieszanek kupionych w aptece lub przyjmować jako suplementy diety w postaci tabletek, kapsułek lub wyciągów (link).

Jeśli mamy problemy z sercem i układem krążenia i chcemy wspomóc się naturalnymi środkami, zanim zastosujemy jakiekolwiek zioła na serce, należy poradzić się lekarza. Poszczególne rośliny mają różne właściwości i mogą w odmienny sposób wpływać na organizm. Konkretne zioła, a także formę ich przyjmowania i dawkowanie trzeba zatem ustalić indywidualnie.

Dużą ostrożność w stosowaniu ziół trzeba zachować szczególnie kiedy przyjmujemy leki. Zawarte w roślinach substancje, choć korzystne dla naszego serca, mogą wchodzić w reakcje z niektórymi medykamentami, powodując więcej szkód iż pożytku. Trzeba też pamiętać, że wiele roślin o leczniczych właściwościach zawiera też szkodliwe substancje, dlatego tak ważna jest forma ich przyjmowania.

Jak działają zioła lecznicze?

Jedną z najbardziej znanych i najczęściej polecanych roślin usprawniających pracę serca jest głóg, który wspomaga leczenie zaburzeń rytmu serca. Może być stosowany przy łagodnych postaciach choroby wieńcowej. Głóg tonizuje mięsień sercowy, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia tętnice, rozszerza naczynia wieńcowe, a także działa przeciwzakrzepowo.

Inną roślina sprawdzająca się dobrze przy dolegliwościach sercowych jest naparstnica. Zawiera ona glikozydy, które zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, likwidują zastoje i obrzęki oraz obniżają tętno. Naparstnica sprawdza się w leczeniu nadciśnienia i niewydolności krążeniowej. Trzeba jednak wiedzieć, że zawiera ona też niebezpieczne toksyny, dlatego powinna być stosowana wyłącznie pod kontrolą specjalisty.

Glikozydy zawiera też konwalia, która wzmacnia siłę skurczów mięśnia sercowego spowalniając zarazem ich częstotliwość. Leki zawierające w swoim składzie konwalię polecane są osobom po zawale lub z wadami serca takim jak np. zwężenie zastawki dwudzielnej. Wszystkie części konwalii są trujące, dlatego trzeba pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie przekraczać zalecanej dawki.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz