fallback-image

Katar i zatoki

medications-257359_640U człowieka wyróżnić możemy w sumie 4 zatoki. Zapalenie zatok w każdym przypadku może wyglądać zatem inaczej. Zwykle chore zatoki to albo zatoki czołowe albo też szczękowe zwane przynosowymi. Także objawy przy zapaleniu obu tych zatok mogą być inne.

Zdecydowanie częściej przytrafia się zapalenie zatok przynosowych, ale to zapalenie zatok czołowych może być o wiele groźniejsze. To w przypadku takiego właśnie zapalenia zatok pojawia się nieżyt nosa, a później także ulewanie. Zatoki czołowe jak sama nazwa wskazuje znajdują się od razu ponad linią brwi. Watro znać ich umiejscowienie gdyż zapalenie zatok czołowych charakteryzuje się silnym bólem właśnie w tym miejscu. Ból ten jest silniejszy w momencie nachylania się, ale przy dłuższym zapaleniu może on promieniować cały czas.

Objawy towarzyszące zapaleniu zatok

Wraz z zapaleniem zatok dosyć często pojawia się zapalenie gardła oraz właśnie katar, co sprawia że przez pewien czas choroba ta może być mylona właściwie ze zwyczajnym przeziębieniem. Zatoki przynosowe umiejscowione są natomiast pod oczami. Ich zapalenie objawia się silnym bólem dokładnie w tym miejscu, w którym są one umiejscowione. Przy tym dosyć często występuje także uczycie rozpierania. Ból może być na tyle silny, zwłaszcza przy ostrym zapaleniu zatok przynosowych, że promieniować będzie do zębów a nawet do czoła, co może dawać wrażenie wystąpienia zapalenia także zatok czołowych.

Czynniki sprzyjające zapaleniu zatok

Zapaleni zatok sprzyja nie tylko przeziębienie ale także i ciąża, dlatego też leki na przeziębienie w ciąży powinny być stosowne możliwie szybko, jak tylko pojawią się pierwsze objawy choroby. Oczywiście to co na katar w ciąży stosuje przyszła mama musi być w pełni bezpieczne dla dziecka, co oznacza że w czasie ciąży nie mogą być przyjmowane zwyczajne leki, poza wyjątkowymi okolicznościami. Sam katar w ciąży może pojawiać się nieco częściej, ale nie powinno być dużych trudności z pozbyciem się go. Tak samo należy możliwie szybko reagować na inne drobne infekcje. Na przykład przewlekłe zapalenie migdałków może być w dłuższej perspektywie czasowej stosunkowo niebezpieczne zwłaszcza dla dziecka.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz