Kilka słów o anemii

Kilka słów o anemiiAnemia można pozbawić nas energii i radości. Może sprawiać, że będziemy ciągle odczuwali zmęczenie. Jakie są jej najbardziej charakterystyczne objawy? Jak można ją wyleczyć?

Objawy anemii

Jednym z najważniejszych objawów niedokrwistości jest osłabienie. Jest ono czasem tak silne, że prowadzi do pojawiania się mroczków przed oczami, zawrotów głowy, nudności i omdleń. Ale bardzo często osoby, które cierpią z powodu niskiego poziomu żelaza, mają za mało czerwonych krwinek i hemoglobiny uskarżają się także na inne objawy. Do tych, które występują najczęściej należą:

  • częste, dość silne bóle głowy;
  • bóle w klatce piersiowej;
  • ciągłe odczuwanie chłodu;
  • ziębnięcie rąk i nóg;

Do tego osoby z niedokrwistością dostają zadyszki nawet po niewielki wysiłku. Ich skóra jest blada i dostarcza wielu problemów. Staje się szorstka i przesuszona, może się łuszczyć. Dla osób z anemią typowe są także tak zwane zajady w kącikach ust. Włosy stają się matowe i kruche, wypadają w dużych ilościach. Na powierzchni paznokci anemików pojawiają się białe wykwity. Anemia może powodować także kłopoty z pamięcią, nadmierną senność, częste infekcje.

Jak stwierdzić anemię?

Przyczyną anemii jest nieprawidłowy skład krwi. Aby stwierdzić, że wymienione wyżej objawy to rzeczywiście anemia niezbędne jest wykonanie morfologii krwi. W trakcie badania morfologicznego najważniejsze są 4 parametry:

  • poziom erytrocytów – nie powinien być niższy niż 4 miliony;
  • hemoglobina – nie powinno jej być więcej niż 12 g/dl;
  • hematokryt – jego wynik powinien być wyższy niż 35 %;
  • poziom żelaza – wynik niższy niż 37 mg/dl (albo 6,6 mmol/l) świadczy o niedoborze.

Leczenie

Osoby chore na anemię muszą przede wszystkim przyjmować żelazo. Na początku pacjentom zaleca się zmianę dietę. Powinna ona obfitować w produkty bogate w żelazo: wątróbkę, chude mięso, buraczki, natkę z pietruszki. Jeżeli na skutek zmiany diety wyniki morfologii się nie poprawią, konieczne jest przyjmowanie preparatów żelaza. Można je przyjmować w postaci zastrzyków lub preparatów doustnych.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz