Kilka słów o leczeniu antybiotykami

Kilka słów o leczeniu antybiotykami

W łykaniu antybiotyków Polacy zajmują wśród mieszkańców Europy całkiem wysoką pozycję. Zażywamy ich coraz więcej, ale rosną także nasze obawy związane z antybiotykoterapią. Co więc powinniśmy wiedzieć na temat leczenia antybiotykami?

Czy podawanie antybiotyków dzieciom jest bezpieczne?

Wielu rodziców bardzo negatywnie reaguje na propozycję leczenia dziecka antybiotykami. Szczególnie ostro protestują rodzice niemowląt w przypadku, kiedy lekarz zapisuje antybiotyk, a infekcja u dziecka dopiero się rozwija. Ale rodzice powinni wiedzieć, że podanie niemowlętom antybiotyku jest konieczne. W przypadku maluchów jest szczególnie łatwo o wystąpienie tak zwanego wtórnego nadkażenia bakteryjnego. W pierwszym roku życia może ona bardzo szybko doprowadzić do uogólnionego zakażenia, czyli do sepsy. W przypadku niemowląt antybiotyk jest więc zalecany niejako na wszelki wypadek. Nie można zapomnieć, że antybiotykoterapia wiąże się z koniecznością podawania dziecku (dotyczy to także osób dorosłych) preparatów probiotycznych. Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale także te dobre, które znajdują się w jelitach. Rodzice maluchów powinniśmy mieć także świadomość, że w przypadku poważnego zakażenia oraz w przypadku, kiedy bakteria z trudem poddaje się leczeniu, lekarze zlecają wykonanie antybiogramu. Badanie to jest bardzo pomocne w dobraniu antybiotyku najbardziej skutecznego na daną bakterię.

Jak powinna wyglądać antybiotykoterapia?

W czasie leczenia antybiotykami musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim o tym, aby popijać je wyłącznie wodą. Inne napoje (szczególnie soki z owoców cytrusowych) sprawiają, że dawka leku przyswajana przez organizm jest zbyt mała. Antybiotyków nie powinni się zażywać w trakcie posiłku. Przeczytajmy więc dołączoną do niego ulotkę, na której pisze, czy dany antybiotyk powinniśmy zażywać dwie godziny po posiłku czy raczej na pół godziny przed. Nigdy nie powinniśmy przerywać kuracji sami, doprowadzajmy ją do końca. Nie leczmy się także na własną rękę.

Podobne wpisy: