Kilka słów o protezach

Kilka słów o protezachWiele osób (nie tylko w starszym wieku) ma braki w uzębieniu. Dziś to jednak nie problem. Protetyka skutecznie radzi sobie z brakami w uzębieniu.

Jakie są rodzaje protez?

Wśród protez można wyróżnić:
– ruchome – zakładane w przypadku całkowitej utraty uzębienia. Do wyboru są protezy akrylowe oraz ruchome protezy ozębnowe. Te pierwsze są tańsza, a do tego są one refundowane. Jakość tych drugich jest jednak wyższa;
– stałe – wśród nich można wyróżnić wkłady koronowo-zębowe, korony i mosty. Są one zakładane na własne zęby;
– na implantach – to rozwiązanie bardzo drogie, ale jednocześnie bardzo nowoczesne.

Co robić po założeniu protezy?

Po założeniu protezy osoby wrażliwe mogą odczuwać pewien dyskomfort. Uczucie to powinno minąć po kilku dniach. Po 14 dniach od założenia protezy warto odwiedzić stomatologa. W przypadku, kiedy na dziąśle pojawią się ranki, kiedy są one bolesne lub proteza bardzo uciska, do dentysty należy udać się wcześniej. W takim przypadku trzeba też zdjąć protezę, aby nie powstawały dalsze otarcia. Doraźnie pomogą dostępne w aptece znieczulające, odkażające i przeciwzapalne płyny aseptyczne lub żele.

Jak dbać o protezę?

Wymaga ona takiej samej higieny, jak własne zęby. Po każdym posiłku należy wypłukać usta. Do czyszczenia protezy można używać specjalnej szczoteczki do czyszczenia protez lub zwykłej szczoteczki do zębów. Do czyszczenia protez warto wykorzystywać specjalne pasty o działaniu antybakteryjnym. Protezę należy czyścić przynajmniej raz dziennie. Zaleca się także odkażanie protezy ruchomej raz w tygodniu. W aptekach u drogeriach są specjalne tabletki, z których przygotowuje się odkażający roztwór. Na noc protezę ruchomą należy wyjmować. Nie należy jej wkładać do szklanki z wodą, ale przechowywać w specjalnym pudełeczku. Zanim rankiem włożymy ją do ust, powinniśmy ją wypłukać pod bieżącą letnią wodą.

Nawet, jeśli nie mamy żadnych problemów z protezą, to i tak powinniśmy odwiedzać dentystę. W przypadku protezy częściowej robimy to raz na 6 miesięcy, w przypadku całkowitej raz w roku.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz