Kilka słów o zapaleniu krtani

Kilka słów o zapaleniu krtani

U osób dorosłych najczęściej występuje ostre nieżytowe zapalenie krtani. Objawia się ono ostrym bólem gardła i utratą głosu. Choroba wywoływana jest przez wirusy. Nie należy jej jednak lekceważyć, od tego, czy zostanie ona właściwie wyleczona zależy, czy nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

Objawy

Ostre nieżytowe zapalenie krtani objawia się nie tylko ostrym bólem gardła, ale także stanem podgorączkowym i wodnistym katarem. Ból gardła w przypadku ostrego nieżytowego zapalenia krtani zawsze występuje w towarzystwie kaszlu, drapania i chrypki. Z czasem chrypka coraz bardziej się nasila, w końcu możemy całkowicie stracić głos.

Leczenie

Ostre nieżytowe zapalenie krtani to infekcja, która będzie nam towarzyszyła przez okres około dwóch tygodni. Musimy zacząć kurować się w domu, aby bardzo szybko jej się pozbyć i uniknąć komplikacji. Pomyślmy więc przede wszystkim o wypoczynku. Koniecznie musimy także oszczędzać gardło. W czasie infekcji najlepiej jest w ogóle nie mówić. Nie wskazane jest nawet mówienie szeptem. Nie jedzmy gorących i ostrych potraw, nie palmy papierosów i nie pijmy alkoholu, gdyż drażnią one gardło i krtań. Przy atakach kaszlu pomogą nam preparaty przeciwkaszlowe. Jeśli dokucza nam gorączka możemy ją obniżyć preparatami przeciwgorączkowymi. Wybierajmy te, które jednocześnie działają przeciwzapalnie. W ostrym nieżytowym zapaleniu krtani pomocne są także zimne inhalacje. Aby je zrobić potrzebny jest nam nebulizator. Urządzenie to kupimy w każdej aptece. Zimne inhalacje możemy robić z soli fizjologicznej – także dostaniemy ją w aptekach. Jeszcze skuteczniej od zwykłej soli fizjologicznej działa sól, do której został dodany kwas hialuronowy. Nebulizację wykonujemy dwa, trzy razy w ciągu dnia.

Jak wspomnieliśmy, infekcja powinna ustąpić w ciągu dwóch tygodni. Jeśli jednak utrzymuje się nadal lub często nawraca powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych. Ostre nieżytowe zapalenie krtani może bowiem przejść w formę przewlekłą lub być objawem znacznie poważniejszej choroby.

Podobne wpisy: