Kilka słów o ziołolecznictwie

Kilka słów o ziołolecznictwieKilka słów o ziołolecznictwieDrobne dolegliwości możemy wyleczyć ziołami. Mogą one także uzupełniać tradycyjne leczenie poważnych chorób, ale jedynie pod kontrolą specjalisty. Co warto wiedzieć o ziołolecznictwie? Jakich chorób nie można leczyć ziołami?

Czy można samemu zbierać i suszyć zioła?

Jeśli znamy się na roślinach leczniczych nie ma przeszkód, abyśmy zbierali je i suszyli sami. Na pewno do roślin zielnych, które wszyscy znamy należą: liście skrzypu i brzozy (mają działanie moczopędne), kwiaty bzu czarnego i lipy (działają napotnie), rumianek pospolity (o właściwościach przeciwzapalnych) i mniszek lekarski (pospolicie nazywany mleczem). Zioła zbieramy tylko ze skraju pól, lasów i łąk, które nie są zanieczyszczone. Nigdy nie należy zrywać roślin, które są pod ochroną, nigdy też nie należy ich zbierać więcej niż rzeczywiście jest nam potrzebne. Zebranych ziół nie należy płukać. Suszy się je w miejscach wolnych od kurzu, przewiewnych i zacienionych. Można je powiązać w małe pęczki i zawiesić główkami w dół na sznurku. Można też suszyć je rozłożone cienką warstwą. Wysuszone zioła przechowujemy w tekturowych pudełkach lub lnianych woreczkach nie dłużej niż przez rok.

Jakich chorób nie można leczyć ziołami?

Istnieje szereg schorzeń, które nie powinny być leczone ziołami. Należą do nich między innymi: chroniczne bóle, zakażenia, niewydolność serca. Można je stosować do zwalczania gorączki, kaszlu wywołanego infekcją oraz do pobycia się przeziębienia.

Ile czasu możemy leczyć się ziołami?

Terapia ostrych stanów chorobowych może trwać od dziesięciu do dwudziestu jeden dni. Po tym okresie objawy choroby powinny ustąpić. W przypadku chronicznych schorzeń terapia jest w zasadzie nieograniczona czasowo. Osoby, które chcą leczyć się ziołami, a mają rozpoznane już jakieś dolegliwości powinny przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub zielarzem. Jeżeli już korzystamy z terapii ziołami, a otrzymaliśmy receptę na tradycyjne leki (lub przyjmowaliśmy je przed wizytą u zielarza) musimy o tym powiedzieć zielarzowi.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz