Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Nowoczesne metody leczenia cukrzycyKażdego roku przybywa osób, u których jest rozpoznawana cukrzyca. Leczenie tej choroby jest bardzo ważne, gdyż wywołuje ona groźne powikłania: atakuje serce, oczy, nerki. Wciąż jednak pojawiają się nowe, coraz lepsze metody jej leczenia. Jakie to terapie?

Leki zmniejszające ryzyko chorób serca

U osób, które mają podwyższony poziom cukru stosuje się obecnie preparaty, które zmniejszają zarówno ryzyko zachorowania na cukrzycę, jak i choroby serca. Bardzo dobre efekty przynosi leczenie hormonami jelitowymi, które wspomagają redukcję masy ciała i ułatwiają kontrolę nad wahaniami poziomu cukru we krwi. Wśród nowoczesnych preparatów jest także dapagliflozyna. Preparat ten sprawia, że następuje zwiększenie wydalania glukozy z moczem, następuje więc obniżenie jej stężenia we krwi. Dodatkowo preparat ten sprzyja redukcji masy ciała.

Insulina

Podawanie insuliny to podstawowa metoda leczenia cukrzycy typu 1. Hormon ten jest stosowany także w leczeniu zaawansowanego stadium cukrzycy typu 2. Nie jest to metoda nowa, ale obecnie stosuje się analogi insuliny, które działają skutecznie i długo. Dzięki temu osoby chore na cukrzycę mogą łatwiej ustabilizować poziom cukru we krwi i utrzymać wagę. Wśród analogów insuliny są między innymi preparaty działające bardzo szybko (na przykład Linjeta) oraz preparaty działające bardzo długo. Analogi insuliny należące do grupy pierwszej wchłaniają się do organizmu błyskawicznie. Te z drugiej grupy działają do 40 godzin. Pacjenci mogą je więc przyjmować tylko trzy razy w tygodniu.

Zabiegi chirurgiczne

Osoby z cukrzycą, które do tego mają dużą nadwagę mogą być leczone z otyłości metodą bariatrii. Metoda ta przynosi dobre efekty w leczeniu cukrzycy typu 2. W leczeniu cukrzycy typu 1 dokonywane są przeszczepy trzustki lub wysp trzustkowych. Przeszczepy, jako metoda leczenia stosowane są jednak bardzo rzadko. Istnieje bowiem ryzyko, że przeszczep zostanie odrzucony, a do tego w naszym kraju brakuje dawców. Naukowcy ciągle jednak poszukują nowych metod leczenia cukrzycy.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz