O czym mogą mówić nam opuchnięte i ciężkie nogi?

O czym mogą mówić nam opuchnięte i ciężkie nogi?

Kiedy po całym dniu nasze nogi są ciężkie i opuchnięte, na ogół nie zwracamy na to większej uwagi. Wielu z nas uważa, że jest to zjawisko absolutnie normalne. Tymczasem trzeba wyraźnie powiedzieć, że puchnięcie nóg jest niepokojącym objawem, które może sugerować wiele wiele problemów. Zobaczmy co chcą nam powiedzieć opuchnięte nogi.

Żyły szwankują

Jeśli opuchlizna pojawia się wokół kostek, jest to jeden z sygnałów świadczących o tym, że żyły zaczynają szwankować. Jest to jeden z pierwszych objawów rozwijającej się niewydolności żylnej, która zawsze wymaga odpowiedniego leczenia. Może bowiem doprowadzić do zakrzepowego zapalenia żył. Jeśli chcemy zahamować rozwój choroby, warto postawić na aktywność fizyczną. Często wymagane jest także zmniejszenie masy ciała.

Zbyt długo stoimy bądź siedzimy

Zastawki żylne nie pracują prawidłowo, kiedy nieustannie siedzimy bądź stoimy. Wówczas dochodzi do zwiększenia ciśnienia w naczyniach krwionośnych i pojawia się opuchlizna. Jeśli więc nie chcemy do tego dopuścić, należy jak najczęściej wstawać. Zaleca się także unikanie zakładania nogi na nogę. Siedząc przy biurku, warto natomiast napinać mięśnie łydek i kręcić kółka stopami. To proste ćwiczenia, które pomagają uaktywnić pompę mięśniową ułatwiającą właściwy przepływ krwi.

Jeden z objawów PMS

W przypadku kobiet opuchnięte nogi mogą być jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W tej fazie cyklu dochodzi do zwiększenia poziomu progesteronu, co skutkuje zatrzymywaniem wody w organizmie. Rozwiązaniem okazuje się być picie naparu przyrządzonego na liściach brzozy, który wykazuje działanie przeciwobrzękowe. Pomóc mogą również dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne.

Nadmiar soli

Nogi mogą puchnąć również wówczas, gdy w naszej diecie znajduje się zbyt dużo soli. Dochodzi wówczas do zatrzymywania wody w organizmie, co skutkuje właśnie obrzękami. Rozwiązaniem problemu okazuje się być zmniejszenie ilości soli dodawanej do potraw oraz wypijanie więcej wody. Warto pamiętać, że w ciągu dnia powinniśmy wypić przynajmniej dwa litry wody.

Podobne wpisy: