O czym świadczy gorączka?

O czym świadczy gorączka?Pomaga nam uporać się z chorobą. Nie obniżajmy jej więc, kiedy u dzieci nie przekracza ona 39 stopni Celsjusza, a u dorosłych 40 stopni. Gorączkę mogą wywołać bardzo różne infekcje i schorzenia. Które z nich zdarzają się najczęściej? Jakie jeszcze objawy im towarzyszą?

Przeziębienie i grypa

Suchy, męczący kaszel, a do tego katar, ból głowy, mięśni i gardła mogą wskazywać na przeziębienie lub grypę. Obie te infekcje zaliczane są do chorób wirusowych. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową. W większości przypadków grypę i przeziębienie leczy się jedynie objawowo. W czasie infekcji warto przede wszystkim dużo pić i wypoczywać.

Angina

Towarzyszy jej nie tylko gorączka, ale także ból gardła, który utrudnia połykanie. Angina to zapalenie migdałków podniebiennych. W czasie choroby bardzo często pojawia się na nich biały nalot. Anginę wywołują najczęściej bakterie z rodziny paciorkowców. Rzadziej choroba jest wywoływana przez wirusy lub grzyby. Jeżeli zapalenie migdałków podniebiennych zostało wywołane przez paciorkowce konieczna jest antybiotykoterapia.

Zapalenie płuc

Przy zapaleniu płuc pojawia się nie tylko gorączka, ale także męczący kaszel i duszności. Następuje także przyspieszone bicie serca. Osoba chora na zapalenie płuc może także odkrztuszać wydzielinę o lekko czerwonym zabarwieniu. Choroba może zostać wywołana przez bakterie, wirusy lub grzyby. Metodę leczenia dobiera się zawsze do przyczyny. Pacjent może więc otrzymać antybiotyk, leki grzybobójcze lub antywirusowe.

Ostry nieżyt oskrzeli

Pojawia się przy nim kaszel oraz śluzowa lub ropna wydzielina. Bardzo często przy tej infekcji pacjenci mają charakterystyczny świszczący oddech. Często chorobie towarzyszą bóle mięśni. Z reguły ostry nieżyt oskrzeli wywołują wirusy. Stąd też pacjentom zaleca się jedynie przyjmowanie leków łagodzących kaszel i przeciwgorączkowych. Antybiotykoterapia jest stosowana tylko wtedy u pacjentów, którzy odkrztuszają ropną wydzielinę.

Gorączka spowalnia namnażanie się bakterii i wirusów, pomaga nam wrócić do zdrowia.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz