O wirusowym zapaleniu wątroby

O wirusowym zapaleniu wątrobyPopularnie nazywamy je żółtaczką. Choroba jest wywoływana z reguły przez wirusy należące do rodziny Hepatitis. Wśród wirusowego zapalenia wątroby wyróżnić można chorobę typu A, B i C. Jak choroba się przenosi? Czy można się ustrzec przed zakażeniem?

WZW typu A

Wirus typu A najczęściej przenika do organizmu drogą pokarmową. Można się nim zakazić jedząc zakażone produkty, pijąc skażoną wodę, korzystając bez zabezpieczenia z toalety, z której wcześniej korzystała osoba zakażona ( wirus typu A bytuje w kale i moczu osoby chorej), używając tych samych naczyń, co chory. To dlatego WZW typu A nazywa się chorobą brudnych rąk. Zakażenia żółtaczką typu A można uniknąć:

  • myjąc ręce wodą z mydłem po skorzystaniu z toalety – wirus źle reaguje na zasadowe środowisko;
  • przegotowując wodę do picia – temperatura 100 stopni Celsjusza zabija wirusa;
  • myjąc owoce i warzywa;
  • zabezpieczając nakładką higieniczną lub przynajmniej papierem toaletowym deskę klozetową w publicznej toalecie.

WZW typu B

To tak zwana żółtaczka wszczepienna. Do zakażenie wirusem HBV, który wywołuje WZW B najczęściej dochodzi w placówkach służy zdrowia. Do organizmu wirus przedostaje się poprzez krew. Do zakażenia może dojść podczas wykonywania zastrzyków, zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, wykonywania tatuażu, zabiegów pedikiuru. Zakażenia można uniknąć, ale pod warunkiem, że zabiegi te będą wykonywane jednorazowymi strzykawkami i igłami,a personel będzie używał jednorazowych rękawiczek. Aby ustrzec się przed zakażeniem należy także na zabiegi kosmetyczne wybierać się do czystych gabinetów kosmetycznych, w których wykorzystywany jest sprzęt jednorazowy.

WZW typu C

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt krwi osoby zdrowej z krwią osoby zakażonej. Można się zarazić podczas pobierania krwi, wyrywania zęba, kolczykowania uszy, wykonywania tatuażu, operacji, akupunktury. Infekcji można uniknąć pod warunkiem stosowania sterylnych (igły do akupunktury) i jednorazowych narzędzi. Personel medyczny powinien po każdym pacjencie zmieniać gumowe rękawiczki na nowe.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz