Poznaj optymalne techniki karmienia piersią

Poznaj optymalne techniki karmienia piersią

 Młode mamy, zwłaszcza te, które dziecko mają po raz pierwszy, zawsze zastanawiają się, jakie techniki karmienia piersią są najlepsze dla ich potomstwa. Doświadczone mamy na pewno będą dobrze wiedziały, że techniki karmienia noworodka to coś, co najlepiej jest wypracować samodzielnie, ponieważ priorytetem jest tutaj zawsze komfort matki i dziecka. Tym niemniej, dobrze mieć pewne podstawy teoretyczne, dzięki którym łatwiej będzie zacząć. Instynkt instynktem, ale naprawdę trudno jest stawiać pierwsze kroki.

Techniki karmienia piersią to głównie pozycje

 W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że techniki odnoszą się przede wszystkim do tego, jaką pozycję będzie się przyjmowało w czasie karmienia dziecka. Większość kwestii ma charakter w stosunku do tego wręcz trzeciorzędny. Jak zatem odpowiednio się ustawić do karmienia dziecka?

 Zdecydowanie nie ma tutaj jednej najlepszej opcji. Warto jest spróbować wszystkich najważniejszych i najczęściej stosowanych, by potem wybrać coś dla siebie. Te techniki karmienia piersią noworodka to:

• klasyczna – wygodna pozycja siedząca z dzieckiem przytulonym do brzucha i główką podtrzymywaną na łokciu;

• krzyżowa – technika klasyczna, w której dziecko przytrzymywane jest przeciwległą ręką;

• futbolowa – nogi dziecka znajdują się pod pachą, a przedramię przytrzymuje je w odpowiedniej pozycji;

• leżąca – pozycja leżąca boczna z dzieckiem ułożonym obok;

• po cięciu cesarskim – wysoko podparta pozycja siedząca z dzieckiem ułożonym z boku (do stosowania niedługo po cieciu cesarskim).

Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na tej stronie.

Przystawianie dziecka do piersi

 Druga kwestia to samo rozpoczęcie karmienia dziecka. Techniki karmienia piersią muszą obejmować moment, w którym dziecko zacznie samodzielnie ssać. Samodzielność jest tutaj bardzo ważnym elementem, ponieważ wiele mam próbuje dziecku nadmiernie pomagać. Tutaj wszystko samoczynnie robi natura i naprawdę nie potrzeba zbyt wielkiego wsparcia ze strony młodej mamy.

 Techniki karmienia noworodka na etapie rozpoczynania karmienia ograniczają się w zasadzie do zastosowania uchwytu „C”. Jest to uchwyt piersi polegający na tym, by cztery palce znajdowały się pod piersią i podtrzymywały jej ciężar, a kciuk delikatnie przygniatał pierś oraz nakierowywał brodawkę na usta dziecka. Kiedy dziecko dotknie ustami brodawki, samo zacznie ssać. Ważne jest tylko, by możliwie jak największa część brodawki trafiła do ust dzieci. Nie należy w tym czasie uciskać piersi w żaden sposób.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz