fallback-image

Predyspozycje do występowania kamienicy

stethoscope-562567_640Zarówno kamienica żółciowa jak i kamienica moczowa są chorobami, które z większym prawdopodobieństwem mogą pojawić się u poniektórych osób. Kamienica nerkowa jest bardziej prawdopodobna u tych osób, w których rodzinie pojawiały się przypadku kamienicy nerkowej. Chodzi oczywiście o osoby blisko spokrewnione.

W takiej sytuacji warto jest się przebadać. Jeśli nie ma jeszcze kamieni nerkowych to można zastosować specjalną dietę, dzięki której możliwe jest zapobieganie pojawieniu się kamienicy nerkowej u takich osób. Wskazane jest też picie dużej ilości płynów, większej niż wypija się przeciętnie. Jeśli wykryte zostaną kamienie nerkowe, ale nie są one wyjątkowo duże to leczenie kamicy nerkowej na takim etapie polegać będzie na ich rozbiciu w możliwie delikatny sposób.

Rozbijanie kamieni lekami

W tym celu stosuje się albo leki których zadaniem jest rozbicie kamieni nerkowych, albo też ultradźwięki. Niekiedy już po jednej sesji kamienie nerkowe mogą być w pełni usunięte, a potem pacjentowi pozostaje oczywiście już tylko prawidłowa profilaktyka. Natomiast jeśli chodzi o kamienicę żółciową to można wyodrębnić wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tą chorobą. Są to oczywiście tylko predyspozycje, leczenie kamicy żółciowej stosuje się też w przypadku osób, u których ryzyko kamienicy żółciowej jest stosunkowo niewielkie, a mimo to jednak choroba ta się pojawia. Kamienie żółciowe o wiele częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Dodatkowo ciąża czy też stosowanie antykoncepcji hormonalnej w dużym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania. Jak podkreślają jednak sami lekarze w dużej mierze to nadwaga przyczynia się do pojawienia się takiej choroby.

Wiele rodzajów leczenia kamieni

Samo leczenie kamieni żółciowych natomiast uzależnione jest od tego w jakim stadium znajduje się zdiagnozowana choroba, jak duże są już kamienie żółciowe oraz co ważne gdzie się one znajdują. U niektórych osób konieczne może być operacyjne leczenie kamicy, gdyż zastosowanie leków do rozbicia kamieni żółciowych może się w żadnym razie nie powieść. Zwłaszcza w przypadku większych kamieni żółciowych. Także dosyć powszechnym schorzeniem są lek na afty jamy ustnej. Jednak leki na afty pomagają je usunąć z dużą łatwością, czego nie można powiedzieć niestety o kamieniach nerkowych czy też kamieniach znajdujących się w drogach żółciowych.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz