fallback-image

Problemy z zatokami

depression-824998_640Jeżeli odczuwasz dokuczliwy ból w czasie pochylania głowy oraz cierpisz na niedrożność nosa to możesz być prawie pewna, że dopadło Cię zapalenie zatok. Jest to niegroźna dolegliwość, jednak w znacznym stopniu utrudnia życie i praktycznie nie da się jej całkowicie uleczyć, gdyż bardzo często powraca.

Nierzadko główną przyczyną tego schorzenia są stany zapalne górnych dróg oddechowych. Tworzący się obrzęk w błonie śluzowej nosa uniemożliwia usuwanie wydzieliny z zatok. W czasie, gdy płyn zalega w zatokach stwarza doskonałe środowisko dla wirusów oraz drobnoustrojów, które wywołują stan zapalny. W taki właśnie sposób zwykłe zapalenie przełyku może wywołać tą niemiłą chorobę. Charakterystyczny dla zapalenia zatok w ciąży jest ból, który występuje nad nosem, oraz w pobliżu czoła. Może się on nasilać w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego oraz wtedy, gdy pochylamy głowę. Osoby chore mogą ponadto doświadczyć lekkiej gorączki oraz ogólnego zmęczenia. Leczenie chorych zatok może odbyć się za pomocą zabiegu chirurgicznego albo poprzez lekarstwa.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Gdy zapala lenie nie jest przewlekłe to stosuje się zawsze środki farmakologiczne mające udrożnić nos oraz ułatwić odprowadzanie wydzieliny z nosa. W aptekach bez problemu można dostać środki, które nie wymagają przepisania recepty. Jeżeli jednak zapalenie jest przewlekłe i często się powtarza to wymaga użycia bardziej zaawansowanych środków. Najczęściej wybierane jest zatoki oczyszczanie. Dzięki postępowi nauki zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, a przy tym skuteczny. Aby uniknąć problemów z zatokami należy leczyć do końca każde, nawet najmniejsze infekcje, które związane są z drogami oddechowymi.

Komplikacje wywołane przez nieżyt nosa

Nawet długo trwający nieżyt nosa może wywołać spore komplikacje. Choroby zatok dopadają znacznie częściej dorosłych, dlatego zablokowany nos u dziecka raczej nie spowoduje problemów z zatokami, jednak lepiej od razu go udrożnić, aby dziecko mogło pozbyć się wydzieliny z nosa. Szczególnie narażone na zapalenie zatok są kobiety, które trapiła grypa w ciąży. W tym czasie nie mogą one brać żadnych mocniejszych lekarstw więc nie trudno o to, aby infekcja zajęła również zatoki.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz