Przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży

Przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży

Wyjątkowe sytuacje w życiu, takie jak ciąża, są oczywiście piękne i ekscytujące, ale prawda o nich jest taka, że są przede wszystkim stresujące i nierzadko męczące. W organizmie następują potężne zmiany, a prawdziwa rewolucja dopiero nadchodzi i trzeba się do niej przygotować. Przygotowania te mają charakter niewyczerpany, bo zawsze można zrobić więcej, ale na szczęście doba ma tylko 24 godziny i w końcu zabraknie czasu na zrobienie kolejnej, mało ważnej rzeczy. Inaczej jest z dietą i suplementami, bo tutaj można jeść tak długo, aż się pęknie. Na pewno trzeba przyjmować kwas foliowy i niektóre witaminy, zgodnie z zaleceniem lekarza, ale co na przykład z probiotykami?

Czym są probiotyki?

Probiotyki w ciąży to zbiór bakterii, który ma za zadanie odbudować zniszczoną z różnych przyczyn naturalną florę bakteryjną organizmu kobiety. Najczęściej takim czynnikiem niszczącym są antybiotyki i inne leki. Zdarza się też, że flora bakteryjna może być zwyczajnie zaburzona. Ma to miejsce przede wszystkim u kobiet z nadwagą, cierpiących na choroby przewlekłe oraz u tych, które w ostatnim czasie cierpiały na różnego rodzaju infekcje bakteryjne i grzybicze. Wszystko to sprawia, że warunki dla rozwoju ciąży są nieoptymalne. Czy jednak mamy tutaj do czynienia z czymś, co jest naprawdę istotne? W końcu to nie bakterie sprawiają, że dziecko się rozwija. Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów na to, że probiotyki w ciąży odbudowujące odpowiednią florę bakteryjną mogą być bardzo ważne.

Jak działają?

W czasie różnych schorzeń występujących w przebieg ciąży, jak również przy zaobserwowaniu różnych patologii ciąży, okazuje się, że praktycznie zawsze istnieje jakieś zaburzenie flory bakteryjnej w ciele kobiety. Podstawowe pytanie na dzisiaj dotyczy tego, czy zaburzenia flory bakteryjnej są efektem innych problemów, czy raczej należy postrzegać je w kategoriach źródła problemu. Wiele wskazuje na to, że chociaż nie są czynnikiem kluczowym, mogą być czynnikiem bardzo istotnym.

 Dobrze pokazują to badania cukrzycy ciążowej. Pojawia się ona u około 1/3 kobiet, które posiadają charakterystyczne dla kobiet otyłych zaburzenia flory bakteryjnej. Skorygowanie samej flory bateryjnej sprawia, że częstotliwość zapadania na cukrzycę ciążową zmniejsza się do poziomu około 1/8 kobiet. Należy zaznaczyć, że probiotyki w czasie ciąży nie były jedynymi podawanymi im substancjami, ale żadna inna terapia nie może być bezpośrednio powiązana z tym bardzo dobrym rezultatem.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz