Roślin, które złagodzą objawy przekwitania

Roślin, które złagodzą objawy przekwitania

Przekwitanie to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Wiążą się z nim pewne uciążliwości: bezsenność, uderzenia gorąca, zlewne poty. Te nieprzyjemne dolegliwości łagodzą niektóre zioła. Jakie one są? Jak można je stosować?

Soja

To chyba najbardziej znana roślina, która łagodzi dolegliwości okresu przekwitania. Zawarte w niej fitoestrogeny łagodzą uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy. Kobiety w okresie przekwitania mogą więc wprowadzić do swojej diety produkty sojowe. W tej chwili w sklepach dostępne się: sosy, serek tofu, kotlety i pasztety z soi oraz napoje sojowe.

Dzięgiel chiński

Roślina ta nazywana jest kobiecym żeń-szeniem. Od wieków jest stosowana na kobiece dolegliwości. Podobnie do soi zawiera ona fitoestrogeny, które są skuteczne na zlewne poty i zły nastrój. Ziele to dostępne jest w postaci tabletek oraz ziół do zaparzania.

Niepokalanek

Likwiduje takie objawy przekwitania, jak: zmienne nastroje, niepokój i drażliwość. Ziele to można kupić w sklepach zielarskich. Ma go w swoim składzie także wiele złożonych suplementów diety na menopauzę, które są dostępne w aptekach. Napar przygotowuje się z łyżeczki ziela zalanego szklanką wrzącej wody.

Korzeń lukrecji

Lukrecja to ziele o właściwościach wykrztuśnych. Okazało się jednak, że działa ona także uspokajająco i podobnie, jak estrogeny. Z korzenia lukrecji przygotowuje się odwar. Aby go uzyskać należy 1/3 łyżki rozdrobnionego korzenia zalać szklanką gorącej wody i podgrzewać do stanu wrzenia, a następnie gotować przez 7 minut.

Pluskwica groniasta

Zawiera związki niehormonalne, a więc inne niż soja. Związki te wpływają bezpośrednio na układ nerwowy. Korzystnie wpływają one na stan kości i łagodzą wszystkie objawy związane z okresem przekwitania. Ziele to można dostać w postaci tabletek.

W przypadku bardzo wielu kobiet produkty sojowe lub napary z wymienionych ziół okazują się bardzo skuteczne w łagodzeniu uciążliwości typowych dla okresu przekwitania. To dobry wybór dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą korzystać z HTZ.

Podobne wpisy: