fallback-image

Skuteczne leczenie zapalenia trzustki

Z żadną chorobą nie ma żartów. Nawet zwykłe przeziębienie może przerodzić się w coś naprawdę poważnego. Warto zatem obserwować swój organizm i zapobiegać schorzeniom, zanim zdążą się rozpoczą. W zależności od objawów można mieć do czynienia z rożnymi przypadkami. Przykładem może być zapalenie trzustki, które łatwo pomylić z zatruciem pokarmowym lub odstresowym osłabieniem organizmu, chociażby dlatego, że charakteryzuje się wysoką gorączką z dreszczami oraz wymiotami nie przynoszącymi ulgi, a także nagłym spadkiem wagi.

Innymi objawami może być wzdęcie brzucha oraz bóle mięśniowe nieustępujące po zażyciu leków przeciwbólowych. Najbardziej charakterystycznym niewątpliwie jest objaw Cullena, czyli krwawe podbiegnięcia wokół pępka. W bardziej zaawansowanym stadium zapalenia pacjentowi spada ciśnienie krwi, może wystąpić wstrzymanie moczu, co prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Wszystko to spowodowane jest dostaniem się do krwioobiegu enzymów trzustkowych, a ulgę przynosi pozycja skulona lub siedząca. Kiedy pojawia się podejrzenie zapalenia trzustki pacjent głodzony jest przez parę dni, w celu odciążenia chorej trzustki i zmniejszeniu wydzielanych przez nią soków. W zależności od stadium choroby, po głodówce, stosuje się inny rodzaj odżywiania.

Pacjenci, który mają obrzękowe zapalenie trzustki odżywiani są doustnie, natomiast ci z ciężkim zapaleniem przeważnie odżywiani są dojelitowo, czyli za pomocą sondy jelitowe. Zdarzają się przypadki, że dany pacjent źle to toleruje, więc stosuje się wtedy odżywianie dożylne. W ciężkim stadium zapalenia trzustki u pacjenta mogą pojawiać się torbiele rzekome, ropnie, martwiaki oraz krwotoki z przewodu pokarmowego, będące wskazaniami do leczenia operacyjnego. Skuteczne leczenie zapalenia trzustki powinno składać się z pięciu etapów. W pierwszej kolejności uzupełnia się utracone płyny za pośrednictwem dożylnego leczenia przeciwwstrząsowego. Ważne jest również monitorowanie czynności serca i nerek oraz parametrów krwi, takich jak wysokość glukozy, sodu, potasu, chlorków oraz wapnia, ale przede wszystkich konieczne jest wyrównywanie pojawiających się zaburzeń. Następnie konieczna jest kontrola morfologii krwi, ponieważ jeżeli pojawi się anemia może być konieczne przetoczenie krwi.

Kolejne jest leczenie przeciwbólowe, ponieważ silny ból brzucha skutecznie wycieńcza pacjenta i utrudnia oddychanie. Ostatnim punktem jest wczesne wdrożenie antybiotyków szerokowidmowych, żeby zapobiegać martwicy, która może powstawać z infekcji.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz