Słów kilka o znamionach

Słów kilka o znamionach

Na naszej skórze mogą pojawiać się przez całe życie. Większość tych zmian barwnikowych nie jest groźna, ale powinniśmy je obserwować i w razie niepokojących zmian pokazać je lekarzowi.

Czy znamiona trzeba usunąć profilaktycznie?

Usuwanie wszystkich znamion, które znajdują się na naszym ciele jedynie w celach profilaktycznych jest bezsensowne. Zaleca się usuwanie znamion, które szybko rosną, które są narażone na ciągłe otarcia i drażnienie. Wycina się także te znamiona, które mają atypowe cechy. W stosunku to tych znamion można bowiem przypuszczać, że może się z nich rozwinąć nowotwór. Znamiona najlepiej jest usuwać u chirurga. Istnieje wtedy możliwość oddania usuniętego znamienia do badania histopatologicznego. Popularne wymrażanie, wypalanie laserem czy elektrokoagulacja takiej możliwości nie dają. Znamiona usuwane są po podaniu znieczulenia miejscowego. Chirurg wycina nie tylko samo znamię, ale także niewielki margines skóry zdrowej.

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy pokazać dermatologowi lub onkologowi znamię, które nie podrażnione zamienia się w pokryte strupkiem owrzodzenie. Lekarzowi powinniśmy również pokazać znamię, które zamieniło się w niegojącą się rankę. Wszystkie znamiona, które krwawią, swędzą lub bolą także powinien obejrzeć lekarz. Osoby ze znamiona powinny raz w roku zgłaszać się do dermatologa lub onkologa na dermatoskopię. Na badanie to powinny także zgłaszać się osoby, w których rodzinie bliscy chorowali na czerniaka.

Czerniak

Ten groźny nowotwór zagraża przede wszystkim osobom, które:

  • ulegały wielokrotnym poparzeniom (nawet I stopnia) słonecznym;
  • korzystające z solarium;
  • opalające się bez zabezpieczenia skóry kremami z filtrami;
  • osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto chorował na czerniaka.

W przypadku tego nowotworu konieczne jest usunięcie wszystkich zaatakowanych przez raka tkanek. W przypadku, kiedy choroba jest zaawansowana wycinany jest także tak zwany wartowniczy węzeł chłonny, gdyż to w nim pojawiają się, jako pierwsze ewentualne przerzuty.

Podobne wpisy: