Sposoby leczenia zatok

Sposoby leczenia zatokSpora liczba osób w naszym kraju ma kłopoty z zatokami. Ból głowy, katar, który nie mija, gorączka – objawy te są nasilone przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Jak można sobie pomóc?

Leki bez recepty

Pierwsze oznaki zapalenia zatok (ból głowy nasilający się przy pochylaniu, katar) można złagodzić sięgając po leki dostępne bez recepty. Wśród tych leków do wyboru mamy preparaty syntetyczne (zawierają pseudoefedrynę i ibuprofen) i ziołowe. Te pierwsze mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, drugie pomagają w samooczyszczaniu się nosa. Samodzielna kuracja nie powinna trwać dłużej niż pięć dni. Jeżeli w tym okresie nie nastąpi poprawa, zgłośmy się do lekarza.

Antybiotyki lub leki sterydowe

W zależności od stanu pacjenta lekarz może zadecydować o zastosowaniu antybiotykoterapii lub leków sterydowych. W przypadku antybiotyków kuracja trwa od 10 do 14 dni. Są one najczęściej przyjmowane doustnie. Także leki sterydowe trzeba zażywać przez podobny okres. Leki sterydowe są przyjmowane wziewnie, a wskazaniem do leczeniami lekami sterydowymi jest zapalenie zatok o podłożu alergicznym. Kuracja oboma rodzajami powinna spowodować ustąpienie wszystkich objawów zapalenia zatok.

Nawracające zapalenie zatok

Zapalenie zatok może nawracać. Dlatego też niezbędna jest konsultacja u laryngologa, który zadecyduje o tym, jaką metodę leczenia zastosować. W przypadku nawracającego zapalenia zatok najprawdopodobniej nie obejdzie się bez zabiegu. Tradycyjny zabieg jest inwazyjny, wymaga na przykład wykonania punkcji. Dzisiaj jednak lekarze mają do zaproponowania pacjentom także zabiegi równie skuteczne, a mniej inwazyjne. Chore zatoki można obecnie wyleczyć metodą endoskopową (jest refundowana) lub balonikowania. Ta ostatnia metoda także jest refundowana. Ostatnia metoda (nie wykonywana w ramach ubezpieczenia) to wypłukanie bakterii przy pomocy hydrodebridera. W przypadku każdej z tych metod powrót do zdrowia zajmuje kilka dni. Najdłużej trwa rekonwalescencja po zabiegu endoskopowym.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz