Sposoby na zdrowe i piękne zęby

Sposoby na zdrowe i piękne zęby

Każdy z nas chciałby móc pochwalić się zdrowymi i pięknymi zębami. Niestety, często nie wiemy jak o nie dbać. W efekcie nasze zęby psują się, a na ich powierzchni pojawiają się brzydkie przebarwienia. Podpowiadamy o czym pamiętać, aby zęby nie wymagały częstych interwencji u stomatologa.

Remineralizacja

Zęby będą zdrowe tylko wówczas, gdy miazga, która się w nich znajduje, będzie zasilana przez krew dostarczającą cennych składników odżywczych. Najbardziej znaczące pierwiastki to:

  • wapń;
  • fosfor;
  • magnez;
  • żelazo;
  • cynk.

Kiedy zaczyna ich brakować, kondycja zębów istotnie się pogarsza. Dlatego tak ważne jest, aby w diecie znalazły się produkty bogate w wymienione składniki mineralne.

Szczoteczka soniczna

Mycie zębów zwykłą szczoteczką nigdy nie jest skuteczne tak, jak przy użyciu szczoteczki sonicznej. Usuwa ona zdecydowanie dokładniej odkładającą się na powierzchni zębów płytkę nazębną, która stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia naszych dziąseł. Co ważne, szczoteczka soniczna dociera również do przestrzeni między zębowych. Chroni przed tworzeniem się kieszeni poddziąsłowych.

Myjemy zęby po jedzeniu, ale nie natychmiast

Jeśli jedliśmy produkty słodkie bądź kwaśne, przed myciem zębów należy trochę odczekać. Produkty te sprawiają, że znajdujące się na zębach szkliwo staje się niezwykle miękkie. W efekcie nawet podczas szczotkowania może dojść do jego poważnego uszkodzenia. Powinny uważać na to szczególnie osoby w wieku średnim i starszym. U nich szkliwo jest bowiem jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie zębów godzinę po posiłku. Ważne, aby używać do tego szczoteczki z miękkim włosiem.

Wystrzegaj się domowych środków myjących

Moda na ekologię sprawiła, że wiele osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnej pasty do mycia zębów środkami domowymi takimi, jak cytryna, soda oczyszczona czy proszek do pieczenia. Błędne jest przekonanie, że substancje te usuwają przebarwienia. Uszkadzają natomiast szkliwo, które po takim myciu może być w opłakanym stanie. Dlatego zęby myjemy wyłącznie pastą do zębów.

Podobne wpisy: