Ważne pytania o mięśniaki macicy

Ważne pytania o mięśniaki macicy

Ma je całkiem sporo kobiet. Zmiany te należą w większości do łagodnych guzów narządu rodnego. Co kobiety powinny jeszcze wiedzieć na ich temat?

Jakie są ich przyczyny?

Do końca przyczyn ich powstawania nie udało się ustalić. Zdaniem naukowców mięśniaki najczęściej tworzą się u kobiet, których organizm produkuje zbyt dużą ilość estrogenów oraz u tych kobiet, które są nadwrażliwe na ten hormon. Skłonność do mięśniaków jest dziedziczna. Ryzyko ich powstawania zwiększa się u kobiet otyłych oraz u tych, które nie rodziły.

Jakie są objawy mięśniaków?

Bardzo często nie dają one żadnych objawów. Ich obecność jest więc stwierdzana przypadkowo podczas badania ginekologicznego. Do typowych objawów, które mogą świadczyć o obecności mięśniaków należą najczęściej nieprawidłowe krwawienia. W przypadku mięśniaków są one bardzo obfite, trwają dłużej niż normalnie. Często także pojawiają się krwawienia pomiędzy miesiączkami.

Czy mięśniaki wymagają leczenia?

Mimo że są to zmiany łagodne nie można ich lekceważyć. W przypadku kobiet, które planują macierzyństwo mogą utrudniać zajście w ciążę lub być przyczyną problemów z jej donoszeniem. Leczeniu powinny się poddać także te kobiety, które już nie planują rodzić dzieci. Zmiany niewielkich rozmiarów, które nie dają żadnych objawów z reguły pozostawia się do obserwacji. Mięśniaki duże, które wywołują dolegliwości bólowe, które są powodem obfitych krwawień najczęściej się usuwa. W zależności od wieku pacjentki i wielkości zmian może być wykonana operacja oszczędzająca. W jej trakcie nie jest usuwana macica, a jedynie same mięśniaki. W przypadku licznych i dużych zmian u starszych pacjentek mięśniaki są usuwane wraz z macicą.
W przypadku małych zmian lekarz może jeszcze podjąć decyzję o leczeniu przy pomocy tabletek zawierających octan uliprystalu.

Wiele kobiet błędnie bierze mięśniaki za mięsaki. Podkreślmy więc, że są one czym innym. Mięśniaki w odróżnieniu od mięsaków nie są groźne dla życia. Nie są nowotworem złośliwym! Mięsaki narastają bardzo szybko, wymagają szybkiej operacji.

Podobne wpisy: