Zapalenie ucha u dzieci

Zapalenie ucha u dzieciProblem najczęściej dotyka dzieci do końca trzeciego roku życia. Nie oznacza to, że nie może dotknąć także dzieci w starszym wieku. Szczyt zachorowań przypada na marzec. Infekcja może rozwijać się bezobjawowo, może też od samego początku powodować bardzo silny ból.

Objawy zapalenie ucha u maluchów

Dwuletni maluch może mieć trudności z powiedzeniem, że boli go ucho. Dlatego też rodziców powinny zaniepokoić następujące objawy:

  • łapanie się za ucho;
  • pocieranie główką o poduszkę;
  • brak reakcji na wołanie.

Tego typu zachowania nie należą do typowych i mogą świadczyć o tym, że u dziecka rozwija się zapalenie ucha. Dodatkowe objawy infekcji to:
podwyższona do 37 stopni temperatura ciała. U niektórych dzieci może pojawić się wysoka, sięgająca 40 stopni Celsjusza gorączka;

  • płacz podczas ssania i gryzienia – w trakcie ruchów żuchwy ból ucha staje się silniejszy;
  • sącząca się z ucha wydzielina – pojawia się ona wtedy, kiedy zainfekowana błona bębenkowa pęknie. Stan ten nie jest dla dzieci groźny;
  • bóle brzucha, wymioty lub biegunka.

Jak możemy dziecku pomóc?

Niezależenie od tego, ile dziecko ma lat musi je zbadać lekarz. Z dziećmi, które nie ukończyły trzeciego miesiąca życia należy do lekarza zgłosić się bardzo szybko. Nie odkładamy wizyty u lekarza także wtedy, kiedy dziecko ma bardzo wysoką gorączkę. W przypadku ostrego zapalenie ucha konieczne jest podanie antybiotyku. Po dwóch, czasem trzech dniach przyjmowania leku objawy choroby, a przede wszystkim ból ucha powinny ustąpić. Jeśli jednak poprawa nie następuje – nie mamy wyjścia, musimy raz jeszcze odwiedzić lekarza. Wraz z antybiotykiem dziecko powinno otrzymać probiotyki. Kuracji antybiotykiem nigdy nie należy przerywać. W trakcie leczenia maluch powinien pozostać w domu.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Przede wszystkim rodzice powinni pamiętać o właściwej higienie uszu u dzieci. Nigdy nie należy ich czyścić patyczkami higienicznymi. Do tego należy wzmocnić odporność maluchów stosując urozmaiconą dietę, w której powinny znaleźć się także probiotyki.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz