fallback-image

Zapalenie zatok i kamienica

surgery-81875__180Najczęściej spotykane zapalenie zatok przynosowych to oczywiście wirusowe zapalenie zatok, którym można zarazić się dokładnie tak samo jak każdą inna chorobą wirusową. Do zakażeń dochodzi na ogół na skutek kontaktów z chorą osobą. Zapaleniem zatok co prawda nie jest się tak łatwo zarazić jak na przykład przeziębieniem, ale drogi zakażenia są podobne.

Do najpowszechniejszych należy droga kropelkowa. Na szczęście jednak osoby chore tylko na zatoki zwykle nie mają ani silnego kaszlu, ani też często nie kichają tak więc ilość wirusów w powietrzu, w ich otoczeniu nie jest taka duża. Większe ryzyko stanowić może na przykład podanie ręki takiej osobie. Jeśli ma ona katar lub co gorsza zaczęło się u niej tak zwane ulewanie to właśnie tym sposobem wirusy mogą przenieść się do organizmu i zarazić nową osobę.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok wywołać może także inne, nie leczone zapalenie na przykład zęba, a niekiedy też zapalenia zatok można nabawić się jako powikłania po grypie lub po przeziębieniu. Dla samych chorych dosyć uciążliwe, ale jednak przynoszące znaczną ulgę w samej chorobie, jest zatoki czyszczenie. Zabieg ten na szczęście można przeprowadzać w pełni samodzielnie w domu, należy jednak pamiętać o tym, aby zabieg ten przeprowadzany był regularnie. Także kamienica jest dosyć powszechnym schorzeniem, ale nawet żółciowa kamica może mieć różny przebieg, tak więc różnie jest leczona.

Kamica nerkowa

Na przykład kamienica żółciowa, ale bez powikłań niekoniecznie musi być leczona operacyjnie. Nawet jeśli u chorego występują już żółciowe kamienie, to może, po badaniu okazać się, że tak naprawdę ich usuwanie nie jest koniecznie i można skoncentrować się tylko na leczeniu, niewielkich, w przypadku takiej kamienicy objawów. Praktycznie w każdym przypadku jednak konieczne jest usuwanie kamieni nerkowych. Na szczęście dla chorych nie zawsze przeprowadza się to stosując zabiegi inwazyjne, jeśli kamienie nerkowe mogą być bezpiecznie rozbite i wtedy dopiero usunięte. Kamienica to oczywiście nie jedyne choroby układu moczowego. Powszechne jest także zapalenie cewki moczowej czy też dróg moczowych o czym także przeczytać można na naszej stronie.

Podobne wpisy:

No Comment

Dodaj komentarz